top of page

Porušování Kodexu ČT

Postup redaktorů pořadu 168 hodin je mnohokrát v rozporu s tzv. Kodexem ČT. Kodex ČT je závazný dokument předložený Radou ČT a schválený Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR. Kodexem stanovené zásady musí dodržovat všichni zaměstnanci ČT, zejména pak redaktoři zpravodajství a publicistiky. Jejich porušení je porušením pracovní kázně a důvodem k výpovědi, což vedení ČT v minulosti mnohokrát praktikovalo. Následuje několik příkladů, které dokazují, že tým pořadu 168 hodin Kodex nedodržuje.

KODEX ČT

Čl. 5.3 Publicistické pořady také dávají ucelenější prostor aktérům událostí vyjádřit argumenty, jimiž zdůvodňují své postoje.

SKUTEČNOST

V rámci svých reportáží neposkytl Jan Novák JUDr. Tomšíčkovi vůbec žádný prostor pro vyjádření. Dokonce se tohoto advokáta ani nepokusil kontaktovat, aby si jakékoliv jeho vyjádření vyžádal. Přesto jeho jméno ve svých reportážích opakovaně použil.

KODEX ČT

Čl. 5.6 Ve zpravodajství a aktuální publicistice Česká televize dbá na přesnost a nestrannost spočívající především ve zjišťování a ověřování skutečnosti.

SKUTEČNOST

V důsledku naprosté rezignace na jakékoliv ověřování skutečností, které neziskové organizace Janu Novákovi předkládaly, jsou jeho reportáže plné nepřesností a nepravdivých tvrzení a jejich vyznění je celkově jasně tendenční.

KODEX ČT

Čl. 5.9 Česká televize smí odvysílat zprávu ověřenou alespoň ze dvou důvěryhodných a na sobě vzájemně nezávislých zdrojů.

SKUTEČNOST

Jan Novák  zcela nekriticky přejímal veškeré informace předkládané mu neziskovými organizacemi a tyto informace se ani nepokoušel ověřit z dalších zdrojů.

KODEX ČT

Čl. 22.1 Střet zájmů zaměstnanců a externích spolupracovníků České televize je nepřípustný. Osoby pracující pro Českou televizi musí vyloučit, aby osobní zájem ovlivňoval vysílání nebo nevysílání určitých sdělení či pořadů. Střet zájmů nastává již tehdy, jestliže mohou vyvstat pochybnosti o nestrannosti nebo předpojatosti osoby podílející se na přípravě obsahu pořadu. Lhostejno zda mezi diváky či subjekty, o kterých jsou získávány informace. Pochyby o nestrannosti nebo předpojatosti vznikají zejména, když určitá osoba je nebo byla spojena se subjektem, o němž má být informováno, rodinným, přátelským, pracovním, členským, smluvním nebo konfliktním poměrem, případně od takového subjektu přijímá nebo přijímala určité výhody či požitky nebo se jinak účastnila na jeho činnosti.

SKUTEČNOST

Vztah České televize a organizace Člověk v tísni od počátku vystavuje všechny zaměstnance České televize potenciálnímu střetu zájmů, zpracovávají-li témata týkající se této organizace nebo touto organizací České televizi předkládaná. V případě Nory Fridrichové, která opakovaně moderuje akce pořádané organizací Člověk v tísni, bez ohledu na to, zda a jaké výhody či požitky jí z toho plynou, je však střet zájmů zcela zřetelný a porušování Kodexu z její strany zcela flagrantní a bezprecedentní.

KODEX ČT

Čl. 1.13 Česká televize i bez předchozího upozornění opraví podstatné chyby nebo nepřesnosti, kterých by se ve vysílání dopustila. Musí tak učinit neprodleně, jakmile je zjistí, je-li to možné ještě v příslušném vydání pořadu či bezprostředně po jeho skončení, anebo v prvním příštím vydání pořadu.

SKUTEČNOST

Přestože JUDr. Tomšíček seznámil Jana Nováka při natáčení konaném v advokátní kanceláři dne 16. 5. 2019 se všemi podstatnými chybami, kterých se redaktor ve svých reportážích dopustil, dosud nebyly tyto chyby opraveny a diváci České televize tak jsou již více než 2 roky ponecháni v naprostém omylu o skutečných příčinách problému dětských exekucí v Plzeňském kraji.

kodex ct.png
bottom of page